Викиизвор: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1.571 бајт ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
[[Image:Wikisource-logo.svg|thumb|200px|Логото на Викиизвор.]]
'''Викиизвор''' е ''слободна библиотека'' на текстови, коишто се оставени во јавен домен или се легално достапни за понатамошно умножување. Викиизвор е официјален проект на [[w:Викимедија Фондација|фондацијата Викимедија]] и претставува сестрински проект на ''слободната енциклопедија'' [[w:Википедија|Википедија]].
[[Image:Iceberg.jpg|right|thumb|1o0px|Оригиналното лого на Викиизвор]]
 
'''Викиизвор''' е проект на [[w:Фондација Викимедија|Фондацијата Викимедија]] кој е создаден сè до цел создавање библиотека од слободни текстови. За прв пат, Викиизвор започнал со работа во 2003 година под името ''„Project Sourceberg“'' и наскоро, во 2005 година, бил поделен на различни јазици. Викиизвор се занимава со собирање романи, книги, есеи, историски документи, поеми, писма, говори и различни официјални или неофицијално документи кои немаат авторски права и се слободни за употреба. Најголем Викиизвор е проектот на англиски јазик со 154.395 статии, додека Викиизворот на македонски јазик е на 41 место со 1.300 статии до 5 ноември 2010 година.<ref>[http://meta.wikimedia.org/wiki/Wikisource/Table Список на Викиизвори] на Мета.</ref>
Ако барате информации за текстови од некоја посебна област, видете го [[Викиизвор:Индекс|индексот на Викиизвор]].
 
==Име и слоган==
[[Категорија:Индексирани страници на Викиизвор]]
 
Името на проектот потекнува од комбинација на зборовите „вики“ и „извор“, каде „вики“ се однесува за платформата со која се работи. Слоганот на Викиизвор е ''„Викиизвир -слободна библиотека“''.
 
== Наводи ==
{{reflist}}
 
==Поврзано==
* [[:w:Фондација Викимедија|Фондација Викимедија]]
* [[:w:Википедија|Википедија]]
* [[:w:Википедија на македонски јазик|Википедија на македонски јазик]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://meta.wikimedia.org/wiki/Wikisource Викиизвор] на Мета.
* [http://wikisource.org/wiki/Main_Page Повеќејазичната главна страница на Викиизвор]
[[Категорија:Индексирани страници на Викиизвор]]